Zaplanuj pobyt
Przyjazd 28
wrz 2020
Wyjazd 29
wrz 2020
Zaplanuj pobyt

Pijalnia Główna

Pijalnia Główna

Obiekt został oddany do użytku w 1971 w stylu modernizmu. W październiku 2014 roku zakończył się remont budynku.

W pijalni serwowane są takie wody jak: Jan, Słotwinka, Tadeusz, Zdrój Główny, Zuber. Szczególnie ta ostatnia z wód cieszy się dużą sławą ze względu na swój charakterystyczny smak.

"Jan" przydatny w leczeniu i profilaktyce schorzeń układu moczowego, pęcherzyka żółciowego, wątroby i chorób przemiany materii (cukrzyca, otyłość).

"Słotwinka" leczy przewlekłe nieżyty przewodu pokarmowego, choroby z niedoboru magnezu: nerwice. Pomaga usuwać metale ciężkie z organizmu.

"Tadeusz" stosowany jest w leczeniu schorzeń układu krwiotwórczego w różnego rodzaju niedokrwistościach oraz w schorzeniach nieżytowych jelit, także przy rekonwalescencji po chorobach zakaźnych oraz przy niedokrwistości na tle zatruć zawodowych.

"Zuber" stosowany jest w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego, działa przeciwzapalnie, oczyszcza śluzówkę przewodu pokarmowego.

Pijalnia Jana

Mieści się na terenie Parku Zdrojowego, przy alejce Nikifora Krynickiego, w odległości 300 m od Bulwarów Dietla (u podnóża Góry Parkowej). W pijalni tej dostępne są tylko dwa rodzaje wody: „Jan” oraz „Józef”.
WIĘCEJ INFORMACJI:
W latach 80-tych XIX wieku istniały tu dwa drewniane pawilony nad źródłami „Józefa” i „Jana”. W 1923 r. dokonano ich gruntownej przebudowy wznosząc obecną pijalnię. Budynek usytuowany wśród parku pokrywa czterospadowy dach z kopułą i oświetlają stylowe latarnie. Zdrój „Józefa" pierwotnie nazywał się zdrojem „Dudzika”- od nazwiska właściciela zdroju. Gdy w roku 1880 źródło zostało zakupione przez Zarząd Zdrojowy, otrzymał nową nazwę na cześć dr Józefa Merunowicza (ówczesnego kierownika Departamentu Sanitarnego Namiestnictwa we Lwowie) dbającego o rozwój Krynicy. Nazwa drugiego zdroju związana jest z osobą dawnego kąpielowego o imieniu Jan, który przynosił wodę z niewykorzystanego źródła kuracjuszom pobierającym zabiegi borowinowe.

 "Józef" ma działanie moczopędne, słabo żółciopędne, lecznicze w niedokrwistości, ogólnie wzmacniające.

Sprawdź: Krynica Zdrój co warto zobaczyć? Najważniejsze atrakcje

Zapisz się do newslettera Czekają na Ciebie najnowsze promocje i wydarzenia!

newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij