Zaplanuj pobyt
Przyjazd 24
lis 2020
Wyjazd 25
lis 2020
Zaplanuj pobyt

Wakacje w górach

Wakacje w górach

Cicha i spokojna, a jednocześnie pełna atrakcji, możliwości i zapierających dech w piersi krajobrazów. Taka właśnie jest Krynica-Zdrój. Bez wątpienia jest to jedno z najbardziej urodziwych miejsc na mapie Polski. Nie bez powodu nazywa się ją perłą uzdrowisk górskich. Miejscowość położona jest w Beskidzie Sądeckim na wysokości 560-620 metrów nad poziomem morza, niedaleko Tylicza i Muszyny. Wakacje tutaj to jakby podróż w czasie. Wiele budowli z XIX wieku nadal zachwyca swą urodą i służy gościom odwiedzającym miasto. W drewnianych domach zbudowanych w stylu szwajcarskim znajdują się pensjonaty i kawiarnie, w których można miło spędzić czas. Krynica-Zdrój obfituje we wspaniałe tereny dla wędrowców i miłośników rowerów górskich. Jednym słowem – jest idealną propozycją na rodzinne wakacje.

Najważniejsze szczyty Beskidu Sądeckiego

Beskid Sądecki to niezwykle interesujący obszar dla górskiej turystyki pieszej. Jest to pasmo górskie wchodzące w skład Beskidów Zachodnich. Rozciąga się od Małych Pienin na południowym zachodzie, gdzie granice stanowi rzeka Grajcarek oraz przełęcz Rozdziele. Północno-zachodnią oraz zachodnią granicę Beskidu Sądeckiego stanowi dolina Dunajca, która oddziela pasmo od Pienin Czorsztyńskich, Gorców i Beskidu Wyspowego. Północno-wschodni oraz wschodni skraj Beskidu Sądeckiego wyznaczają doliny rzek Kamienica i Muszynka oraz przełęcz Tylicka, za którymi położony jest Beskid Niski. Najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego jest Radziejowa osiągająca wysokość 1262 m n.p.m. Należy ona do Korony Gór Polskich i znajduje się na trasie Głównego Szlaku Beskidzkiego. Do innych, równie ważnych szczytów należą: Wielki Rogacz mierzący 1182 metrów, Złomisty Wierch, którego wysokość wynosi 1226 metrów, Skałka z wysokością 1163 m n.p.m., Dzwonkówka (982m n.p.m.) oraz królująca we wschodniej części Beskidu Sądeckiego Jaworzyna Krynicka, mierząca 1114 m n.p.m. 

Radziejowa (1262 m n.p.m.)

Szczyt Radziejowa to prawdziwa chluba Beskidu Sądeckiego. To właśnie on jest jedną z największych atrakcji osób spędzających wakacje w górach. Stanowi nie lada wyzwanie, a jednocześnie pozwala sprawdzić swoje możliwości. Wspaniałą panoramę na odległe pasma górskie zapewnia wieża widokowa na Radziejowej. Mierzy ona około 20 metrów wysokości. Nie ma wątpliwości, że widok, jaki się z niej roztacza to najlepsza nagroda za wielogodzinną wspinaczkę. 

Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.)

Jaworzyna Krynicka to z kolei najwyższy szczyt w Paśmie Jaworzyny, położony w jego wschodniej części. Stoki opadają do doliny Czarnego Potoku oraz w stronę wioski Zaruby. Na wschodnim stoku znajduje się Kamień Diabelski. Na szczyt można się dostać przy pomocy nowoczesnej kolejki gondolowej. Ciekawostką jest, że występują tu przepiękne lasy mieszane, obejmujące drzewa jodłowe, świerkowe i bukowe. Nie brakuje też jaskiń.

Wielki Rogacz (1182 m n.p.m.)

Pomiędzy Radziejową i Małym Rogaczem rozciąga się inny, jakże atrakcyjny szczyt Beskidu Sądeckiego – Wielki Rogacz. Znajduje się on na granicy powiatu nowosądeckiego oraz nowotarskiego. Szczyt ma dwa wierzchołki, wyższy zachodni oraz niższy wschodni. Od niższego wierzchołka wschodniego odchodzi grzbiet oddzielający dolinę potoku Międzybrodzie od doliny potoku Rogacz. Wielki Rogacz wznosi się na zachód od doliny Popradu i drogi Nowy Sącz-Muszyna, na wysokości Piwnicznej-Zdroju. 

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

W obrębie Beskidu Sądeckiego zlokalizowanych jest kilka znanych ośrodków turystycznych i uzdrowiskowych. Wśród nich największą popularnością cieszy się Krynica - Zdrój leżąca u stóp Jaworzyny i otoczona zalesionymi wzgórzami Jasiennika, Krzyżowej i Parkowej Góry. Miasto jest jednym z największych ośrodków sportów zimowych, jednocześnie stanowi atrakcyjny punkt na wczasy w polskich górach. Swą bądź, co bądź ogromną popularność Krynica zawdzięcza przede wszystkim źródłom wód mineralnych, a także nowoczesnej kolejce gondolowej na Jaworzynę oraz kolejce na Górę Parkową. Sama historia uzdrowiskowa Krynicy jest dość długa, bo aż 200-letnia. Jeśli planujecie Państwo wakacje w górach z dziećmi, to dobra wiadomość jest taka, że w Krynicy nie brakuje atrakcji dla najmłodszych. Poza Muzeum Zabawek, w miejscowości znajduje się także tor saneczkowy – nie lada gratka dla małych i dużych. Organizowane są także spływy Dunajcem.

Najlepsze do wypadu w góry

Innymi znanymi miejscowościami Beskidu Sądeckiego, oferującymi odpoczynek w górach są: Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Nowy Sącz, Krościenko, Tylicz i Szczawnica. Osobom cierpiącym na dolegliwości układu oddechowego lub pokarmowego, poleca się odpoczynek w górach w Muszynie, która słynie z leczniczych wód mineralnych. Ta destynacja to także atrakcyjna oferta dla fanów historii. To właśnie w Muszynie znajdują się ruiny zamku z XIV wieku, który był warownią strzegącą granic pomiędzy Polską a Węgrami. Interesującym zabytkiem Muszyny są także podzamkowe budynki dworskie, w których obecnie znajduje się Muzeum Regionalne PTTK. Dużą wartość architektoniczną i historyczną przedstawiają także muszyńskie kościoły.

Szlaki turystyczne

Szlaków turystycznych w Beskidzie Sądeckim nie brakuje. Jest ich tak dużo, że bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. Warto w tym miejscu zauważyć, że pasmo Beskidu Sądeckiego jest jednym z mniej zatłoczonych pasm Beskidów w Polsce. Dodatkowo walory turystyczne podnoszą tu liczne zabytki, zwłaszcza stare kościoły i cerkwie, klasztory, baszty oraz inne obiekty architektury drewnianej. Poniżej prezentujemy trzy najbardziej znane szlaki turystyczne Beskidu Sądeckiego:

Szczawnica – Dzwonkówka – Błyszcz – Koziarz – Łącko

Na tym szlaku jest wszystko, czego większość z nas potrzebuje do wypoczynku: pełne uroku polanki, widoki na Tatry czy Kotlinę Sądecką. Wychodzimy ze Szczawnicy i żółtym szlakiem kierujemy się w stronę schroniska pod Bereśnikiem. Dalej szczyt Dzwonkówka, Błyszcz i Koziarz, gdzie znajduje się wieża widokowa. Trasę kończymy przeprawą promową do Łącka.

Piwniczna – Hala Pisana – Jaworzyna Kokuszczańska – Wilcze Doły – Nawojowa

Planując odpoczynek w górach, warto wziąć pod uwagę przejście szlakiem Piwniczna – Nawojowa. Już na samym początku trasy możemy podziwiać wspaniałe Tatry. Po wyjściu na Halę Pisaną należy kierować się szlakiem czerwonym w stronę Jaworzyny. Następnie, zielonym szlakiem wprost na Wilcze Doły. Stąd przechodzimy na szlak niebieski i docieramy do Nawojowej.

Piwniczna – Niemcowa – Kordowiec – Rytro

Ciekawym szlakiem jest również ten z Piwnicznej-Zdrój do Rytro. Warto na chwilę zatrzymać się w Niemcowej, gdyż jest to jedno z najbardziej magicznych miejsc tejże trasy. Następnie czerwonym szlakiem kierujemy się przez Kordowiec do Rytra.

Okoliczne parki krajobrazowe

Wakacje z rodziną to doskonała okazja do bliższego kontaktu z naturą. A czy może być coś lepszego od wizyty w parku krajobrazowym? Które zasługują na szczególną uwagę? Na pewno nie można pominąć Popradzkiego Parku Krajobrazowego – jednego z najstarszych tego typu parków w Karpatach. Jego powierzchnia to ponad 50 hektarów! Na terenie parku znajduje się aż 350 szlaków turystycznych, rowerowych, a nawet konnych. Rośnie tu mnóstwo niezwykłych roślin i żyje ciekawych wiele gatunków zwierząt. Można tu spotkać rysia, dzika, niedźwiedzia i sarny. Dzięki tym wszystkim atrakcjom, rodzinne wakacje w górach będą jeszcze bardziej udane i na pewno niezapomniane.

Drugim godnym uwagi parkiem krajobrazowym jest Magurski Park Narodowy. Jego początki sięgają roku 1995. Do walorów Magurskiego Parku należą malownicze zabytki, które pokazują historię współistnienia na tych terenach Polaków, Łemków, Żydów i Cyganów. Dużo tutaj starych kapliczek, cmentarzy i pięknych cerkwi. Cechą charakterystyczną tutejszego krajobrazu są też osuwiska oraz jaskinie.

Subscribe to our newsletter The most recent offers and events are waiting for you!

newsletter
Subscribe to our newsletter.

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close